2019. nov.
  Legszebb néprajzi tárgyunk: a mángorló

A múzeumunk legszebb néprajzi tárgya az alant bemutatott mángorló, mely 1843-ban készült Csengerben. 1975-ben került gyűjteményünkbe, a rajta lévő kezdőbetűket azonban nem sikerült beazonosítani. A mángorlókat általában jegyajándékként adták kiválasztott menyasszonyoknak, értő mesterekkel faragtatták.

A mángorló a néprajzi teremben látható

Ez a darab nagyon szép motívumokkal díszített, ami ritkaság a mi vidékünkön, bár elképzelhető, hogy a készítés idején, főként az ilyen ajándék jellegű tárgyakon még általános volt. Különlegessé az teszi ezt a mángorlót, hogy rejtett erotikus üzenetei vannak, a nyelet megfigyelve ez egyértelművé válik. De az alatta lévő faragvány, mely virághoz hasonló, szintén a népi erotika egyik, nőiségre vonatkozó jelképe.

A mángorló egyébként a paraszti női munkák elmaradhatatlan eszköze volt, a frissen keményre megszáradt házivászon megpuhítására szolgált.