2023. okt.
  Legjobb időben a CSERÉP !

A legjobb idő a hét eleji hidegekhez képest szinte nyárias meleg értendő. Öt éve Múzeumunk minden évben megrendezi a CSERÉP (Csengeri Régész Piknik) találkozót.
Az idén, október 12-13 - án találkoztunk régi barátainkkal, s természetesen újakkal is. Így a nyíregyházi Jósa András Múzeum Régészeti Osztályának szinte teljes legénységével, kiegészülve négy fémkeresés munkatárssal, illetve a szatmárnémeti Szatmár Múzeum négy régészével is, és Szabó Zoltán barátunk (Komlódtótfalu) detektorával. Nem sorolom fel részletesen a neveket, de külön meg kell említenem dr. Németh Pétert, aki mint a legidősebb vendég volt jelen.

Délelőtt Jánosi volt az első színhely, ami terepbejárásra lett kiszemelve. Soha még ennyi régész, régésztechnikus, műszeres keresős nem lepte el az egykori János falu határát. Sajnos bizonyos jelekből következtethető volt, hogy illegális „detektoros kincsvadászok” is jártak már korábban itt. Mindenesetre egy középkori díszes övcsat és egy eddig meghatározatlan érme lett a munkánk eredménye. Ezt követően Sanyikert volt a következő állomás. Ami szeget az egykori Árpád-kori faluban használtak, azt valószínűleg mindet megtaláltuk. Bizakodásunkat azonban ez nem lohasztotta, mert azért egy római ezüst pénzérme –talán Augustus császáré – is előkerült. Meg kellett küzdeni a meglehetősen durva, rögös talajjal, ami a detektorosok számára kihívás volt. Emellett számos császárkori és Árpád kori vonalas kerámiát is szedtünk össze.

Visszatérve a bázisra, a Múzeum udvarára, a megszokott környezetbe, ott hamarosan a Gaál-Szathmári főzőpáros is munkához látott, s feledhetetlen tarhonyás pörköltet alkotott. A gasztronómiai élvezetet még élvezetesebb baráti-szakmai beszélgetés zárta. Másnap, péntek délelőtt a vendégek kilátogattak Komlódtótfaluba, a nemrég megnyitott, felújított Becsky- Kossuth kastélyt meglátogatni.
Végezetül köszönetet kell mondanunk Csenger város Önkormányzatának, aki a rendezvény színvonalas megtartásához hozzájárult, s mindenkinek aki segített. Viszontlátásra 2024- ben.